09398538677
0

همه چیز درباره تریدینگ ویو (Trading View)

تریدینگ ویو بستری است که آموزش های لازم را راجع به نمودار قیمت بازارهای مالی مثل ارزهای های دیجیتال به کاربران ارائه می دهد که برای افراد مبتدی می تواند بسیار مهم و کارآمد باشد تا بتوانند ارزهای دیجیتال را به خوبی تحلیل کنند.البته افراد در این بستر می توانند راهبردهای معاملاتی خود را آموزش دهند.
تریدینگ ویو بستری است برای تمامی افراد،از افراد مبتدی تا افرادی که بسیار حرفه ای هستند و تجربه های زیادی دارند. این بستر دارای امکانات رایگانی است که اکثرا تریدرها و افراد مبتدی از آن استفاده می کنند.باید یادتان باشد وقتی وارد تریدینگ ویو می شوید و نظرات تریدرها را بررسی می کنید فقط از نکاتی استفاده کنید که به شما کمک می کنند و از بقیه مطالب چشم پوشی کنید؛سعی کنید اطلاعات کافی داشته باشید و نسنجیده عمل نکنید!

معرفی تریدینگ ویو (Trading View)
اکثر تریدر ها برای تحلیل ارزهای دیجیتال به ابزار و نموداری نیاز دارند که بتوانند به راحتی با آن کار خود را انجام دهند که تریدینگ ویو این امکان را برای تمامی افراد فراهم کرده است.این بستر خدمات نموداری و معاملاتی بسیاری را ارائه می دهد که بسیار مناسب تریدرها است و یکی از بهترین خوبی هایی که دارد،این است که قسمتی برای عضویت رایگان دارد و این برای افرادی که پول بلومبرگ ترمینال را ندارند بسیار مناسب است.
افرادی که در بایننس ترید کردند،می دانند در صرافی ها به ابزارهای تریدینگ ویو دسترسی دارند.افرادی که از تریدینگ ویو استفاده می کنند در صورتی که آموزش های لازم را ندیده باشند بسیار با مشکل مواجه خواهند شد به این دلیل که در محیط تحلیل نمودار آن ابزارهای بسیار متفاوت و پیچیده ای وجود دارد. ما در اینجا به آموزش تریدینگ ویو پرداختیم تا شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

کار تریدینگ ویو چیست ؟
شما در تریدینگ ویو می توانید اندیکاتورهای تکنیکال را شخصی سازی کنید،نمودار ایجاد کنید و دارایی های مالی خود را تحلیل کنید.اندیکاتورها شامل الگو،خطوط و اشکالی هستند که افراد بسیار زیادی از آنها استفاده می کنند.تریدینگ ویو وب ـ پایه است و نیازی به دانلود نرم افزار ندارد؛هرچند که شما می توانید اپلیکیشن اندروید یا ios آن را در تلفن همراه خود نصب کنید.
این بستر در سال ۲۰۱۱ در شهر وسترویل ایالت اهایو ایجاد شد و حالا تبدیل به پایگاه بزرگی شده که افراد و کاربران زیادی از آن استفاده می کنند به طوری که در سال ۲۰۲۰ بیش از هشت ملیون کاربر در آن حسابی را باز کرده بود. در این بستر می توان نمودار قیمت های سهام و کالا و ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین را دید و آن ها را مقایسه و تجزیه و تحلیل کرد.همانطور که گفتیم این بستر هم قسمت رایگان دارد و هم قسمتی که شامل هزینه می شود و شما می توانید تحلیل ها و نکات و … خود را در آن بگذارید که افراد بتوانند از آن استفاده کنند و حتی خود شما بتوانید از نکاتی که آن ها گذاشتند استفاده کنید.

هزینه اشتراک تریدینگ ویو (پریمیوم)
ما گفتیم در تریدینگ ویو هم قسمت رایگان داریم،هم قسمتی که شامل هزینه می شود.حالا تفاوت این ها در چیست ؟ در قسمت رایگان شما اندیکاتورها و نمودارهای کمتری را می توانید ببینید ولی در اشتراک پولی شما می توانید از اندیکاتور ها و نمودارهای بیشتری استفاده کنید.البته در اشتراک رایگان شما شاهد تبلیغات زیادی هستید که در اشتراک پولی اینگونه نیست.هرچند شما برای شروع کار و آموزش نیاز به همان اشتراک رایگان دارید که شامل یک چارت و سه اندیکاتور می شود که آن ها را هم زمان با هم به شما نشان می دهد.جزئیات پکیج ها را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

شبکه اجتماعی تریدینگ ویو چیست ؟
تریدینگ ویو دارای امکاناتی مشابه اینستاگرام است که افراد بتوانند راهبردهای معاملاتی خود را در آن به اشتراک بگذارند یا از تجارب بقیه استفاده کنند.شما می توانید از این طریق نظرات بقیه افراد را نسبت به مطالبی که می گذارید ببینید و بتوانید در کار خود پیشرفت داشته باشید.هرچند افرادی که در این صفحات کار می کنند همگی تجارب کافی را ندارند و با سطح دانش های مختلف مطالبی را قرار می دهند.پس حواستان باشد که مشاوره مالی از کسی نگیرید.
تریدینگ ویو این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید به صورت زنده ببینید تریدرهای دیگر چگونه به نمودار خود نگاه می کنند و آن را تحلیل می کنند.البته این را باید گفت که این یک قسمت آزمایشی است و هنوز محتوای زیادی در آن قرار نگرفته است.

آموزش های اولیه تریدینگ ویو
برای افراد تازه کار،ظاهر بخش نمودار بسیار گیج کننده است و آن ها را با مشکل مواجه می کند.ما برای آموزش آن را به قسمت های مختلف تقسیم کرده ایم.

نوار ابزار ۱
این نمودار شامل ابزارهای نموداری و کشیدنی می شود که مستقیما روی نمودار استفاده می شوند مثل ابزار خط ساده یا معامله خرید/فروش.با راست کلیک کردن روی هر ابزار گزینه های زیادی را می بینید که بعضی حرفه ای تر هستند اما ابزارهایی که از قبل تنظیم شده برای شروع کار بسیار مناسب هستند.
نوار ابزار ۲
این نوار گزینه هایی برای تغییر ظاهر چارت دارد.می توانید نوع نمودار خود را در آن مشخص کنید برای مثال نمودار خطی،شمعی،ناحیه ای و …. . از نوار جست و جوی سمت چپ می توانید برای تغییر دارایی نمایش داده شده استفاده کنید. با استفاده از دکمه اندیکاتور و راهبردها می توانید الگوهای تحلیلی آماده مثل میانگین متحرک را وارد نمودار کنید.
نوار ابزار ۳
تریدینگ ویو خدمات کارگزاری ندارد و شما باید از داخل وب سایت و قسمت trading panel معامله کنید.شما اگر حسابی در بین کارگزاران تریدینگ ویو داشته باشید می توانید به معاملات مختلفی با آن ها بپردازید.کار دیگری که می توانید بکنید این است که با انتخاب گزینه strategy tester از استراتژی خود بک تست بگیرید.
نوار ابزار ۴
این قسمت مربوط به اخبار شبکه اجتماعی تریدینگ ویو است که می توانید واچ لیست خود را در آن شخصی سازی کنید،پیام شخصی بدهید،به دنبال آموزش و ایده و … باشید و به یک تقویم شخصی دسترسی داشته باشید.برای پیدا کردن داده ها،لیست و اطلاعات هم از این نوار استفاده می شود.
قسمت نمودار
تمامی تغییراتی که اعمال می کنید در بخش نمودار نشان داده می شود.برای مثال تغییر دارایی،استفاده از ابزار و قرار دادن اندیکاتور و .. چیزهایی هستند که داخل نمودار نشان داده می شوند البته شما می توانید بخشی را شخصی سازی کنید اما چگونه ؟

شخصی سازی نمودار تریدینگ ویو
اول باید بدانیم شخصی سازی چه فایده ای برای ما دارد ؟ تنظیم چیدمان نمودار یک فرد با فرد دیگر متفاوت است یعنی شما با شخصی سازی رنگ ها،خطوط و محور ها و … تحلیل نمودار را برای خودتان آسان می کنید که ما در اینجا به آموزش شخصی سازی نمودار پرداخته ایم.
ابتدا روی نمودار کلیک راست کرده و گزینه settings را انتخاب می کنیم.(اگر نمودارتان شلوغ و کثیف شده بود از اینجا می توانید آن را ریست کنید.) سپس به قسمت تنظیمات چارت،یعنی chart settings می روید و گزینه های متعددی را می بینید که در اینجا راجع به آن توضیح می دهیم.

 • گزینه symbol : از این قسمت می توانید شکلی که نمودار شمعی نشان می دهد را تغییر دهید و هر قسمت را با رنگ دلخواه تنظیم کنید.
 • گزینه status line : از این قسمت می توانید اطلاعاتی که در قسمت بالا سمت چپ می بینید را تغییر دهید مثلا OHLS (قیمت سقف کندلی،کف کندل،قیمت باز شدن یا بسته شدن کندل) و دکمه میانبر خرید و فروش.مربع قرمز پایین ترین قیمت خرید و آبی بالاترین قیمت فروش را نشان می دهد و تفاوت این قسمت برابر اسپرد است.
 • گزینه scale : از اینجا می توانید تغییراتی روی دنبال کننده های قیمت که در محور سمت راست است ایجاد کنید مثلا قیمت سقف و کف روز را نشان دهید یا شمارش معکوس برای بسته شدن کندل نشان دهید.
 • گزینه appearance : از این قسمت می توانید تنظیمات ظاهری مثل رنگ صفحه زمینه،خطوط توری،خطوط محور و … را تغییر دهید.
 • گزینه trading : از این قسمت می توانید عناصر بصری را تغییر دهید البته اگر به حساب کارگزاری لاگین کرده باشید.
 • گزینه event : از این قسمت می توانید سود سهام،تقسیم شدن و اتفاقات دیگر را روی چارت ببینید.

تنظیم چهارچوب زمانی نمودار
از این قسمت می توانید تایم فریم نمودار را انتخاب کنید.برای این کار به نوار بالا بروید و دکمه انتهایی سمت چپ را بزنید که به شما تایم های بسیار زیادی را نشان می دهد و از ثانیه تا ماه متغییر است می توانید برخی از آن ها را ستاره دار کنید که در نوار میانبر برای شما بیاید و کار شما را آسان تر کند.
وقتی نمودار خود را شخصی سازی می کنید،تریدینگ ویو آن را به صورت زنده ذخیره می کند و نیاز به ذخیره دستی نیست و اگر شما از حساب کاربری خود خارج شوید و دوباره وارد شوید متوجه می شوید که تغییراتی که اعمال کردید همچنان باقی مانده است.

ترسیم خط روند در trading view
این ابزار از مهم ترین ابزارهایی است که با استفاده از آن می توانید نمودار را جهت معاملات روزانه و بلند مدت تحلیل کنید. برای ترسیم آن ابتدا خط را از نوار سمت چپ انتخاب کنید.


سپس با فعال کردن گزینه آهن ربا خط روند شما به قیمت های سقف،کف،باز یا بسته شدن کندل ها می چسبد که برای بهبود دقت بسیار مناسب است.

از سقف یعنی نقطه ۱ خط روندی رسم کنید که نزولی است چون قیمت ریزش داشته است و سقف ها را به هم متصل کنید و جایی که می خواهید قطع شود دوباره کلیک کنید.

نقطه ۱ و ۲ و ۳ نقطه مقاومت است.بهتر هست خط روند ما همیشه سه نقطه را تست کرده باشد چون دونقطه ممکن است اتفاقی باشد و در نقطه ۴ ما شکست خط روند را داریم یعنی باید خط روند جدیدی بکشیم و اگر با روند نزولی ثابتی روبرو شدیم باید با لمس خط اقدام به فروش کنیم.اگر خواستید خط روند صعودی رسم کنید مطمئن شوید خط شما از یک کف شروع می شود و آن خط روند باید زیر شمع ها باشد.

رسم چنگال در تریدینگ ویو
چنگال ابزاری است که برای مشخص کردن روند به کار می رود و بسیار پیشرفته تر است.این ابزار توسط آلن اندرو سرمایه گذار و مدرس مشهور قرن بیستم به وجود آمد. رسم چنگال جزئیات بیشتری نسبت به خط روند را به ما نشان می دهد.
برای رسم چنگال ابتدا علامت چنگال را که زیر خط روند است انتخاب می کنیم.


برای رسم چنگال اندرو به سه نقطه در ابتدا و انتهای روند نیاز داریم برای مثال در شکل زیر می بینید که از نقطه ۱ شروع کردیم که کف یک روند نزولی است و بعد روی نقطه ۲ کلیک می کنیم که سقف یک روند صعودی است و درنهایت روی نقطه ۳ که کف یک روند نزولی است کلیک می کنیم.


نقاط شکل چنگالی را ایجاد کردند که خط بالا از نقطه ۲ امتداد پیدا می کند و ناحیه مقاومت(جایی که می توانیم به فکر فروش باشیم) را نشان می دهد و خط پایین که از نقطه ۳ امتداد پیدا کرده ناحیه حمایت(جایی که می توانیم به فکر خرید باشیم) را نشان می دهد خط وسط هم ناحیه ای است که انتظار می رود قیمت به سمت آن جذب شود.برای مدیریت ریسک می توانیم دستور توقف – ظرر را پایین خط روند قرار دهیم.چنگال همیشه طبق انتظار کار نمی کند پس باید با ترکیب آن با ابزارها و کاربردهای دیگر ریسک آن را کاهش داد.

مزایا و معایب تریدینگ ویو
تریدینگ ویو فقط یک گزینه از گزینه هایی است که می توانیم با آن آموزش هایی را ببینیم یا نمودارها را تحلیل کنیم که مانند دیگر گزینه ها مزایا و معایبی دارد که ما در اینجا به آن اشاره کرده ایم :
مزایا

 • هر دستگاه یا مرورگر وب به تریدینگ ویو دسترسی دارد و نیاز به نصب نرم افزار نیست.
 • همه افراد می توانند با اشتراک رایگان به اکثر امکانات سایت دسترسی داشته باشند.
 • کاربر می تواند اندیکاتور اختصاصی خود را بسازد و در سرور تریدینگ ویو نصب کند که با pine script پشتیبانی می شود و زبان کدنویسی مخصوص تریدینگ ویو است و کار با آن بسیار آسان است.
 • دارایی های زیادی مانند سهام،کالا،رمزارزها،فارکس و … در آن قرار دارد.
 • بعد از تکمیل راهبرد ها می توانید از بک تست استفاده کنید.

معایب

 • استریم ها و ایده ها بسیار جذاب و محبوب هستند ولی کیفیت محتوایی که میابید متفاوت است و اکثر توصیه ها بر حسب حدس و گمان است و ریسک بالایی دارد درنتیجه برای مبتدیان اصلا مناسب نیست.
 • برخی کاربران از مشکلاتی که در بخش پشتیبانی دارند می گویند و در اینجا فقط کسانی که اشتراک پولی دارند می توانند مشکل خود را مطرح کنند و کسانی که اشتراک رایگان دارند از حمایتی برخوردار نیستند.
 • تریدینگ ویو با تعدادی کارگزار و بستر معاملاتی همکاری می کند که البته تعدادشان محدود است.
 • اختلاف جزئی قیمت وجود دارد که این به علت این است که قیمت های سهام آمریکا مستقیما از بازار بورس مرتبط نمی آید.قیمت زنده از بازارها به پرداخت دستمزد در دسترس است.

نتیجه گیری

تریدینگ ویو ابزار مناسبی برای تحلیل نمودارهاست.محتوای آموزشی آن رایگان است و مباحث پایه نمودارها و اندیکاتورهای تکنیکال را آموزش می دهد. در شبکه های اجتماعی تریدینگ ویو،چت روم ها پر از توصیه های پرریسک است که نباید به آن توجه کرد.این واقعیت جنبه اجتماعی آن را کم ارزش می کند.
با این حال تریدینگ ویو ارزش امتحان کردن ابزارهای نموداری اش را دارد یا حتی بک تست گرفتن که برای تست راهبردها بسیار مناسب است.تحلیل تکنیکال هم مهم است که با تشکیل یک حساب کاربری رایگان می توانید آن را هم یاد بگیرید و مطمئن باشید آنقدر ابزارهای مختلف دارید که بتوانید به خوبی همه چیز را یاد بگیرید و پیشرفت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.