09398538677
0

مارجین و کاربرد آن

افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند،با مارجین آشنایی دارند.این بستر از مهم ترین مفاهیم بازار فارکس و ارزهای دیجیتال و قرارداد های CFD است.داشتن اطلاعات کافی در این باره می تواند به شما کمک کند.هر کارگذاری،دستورالعمل های معین برای تعیین این بستر دارد و به شما می گوید که مربوط به کدام دارایی و حساب مارجین است. ما در این جا درباره این وام دهی و نحوه محاسبه و سطح آن و همچنین ارتباط آن با اهرم ها اطلاعاتی به شما می دهیم.

مارجین (margine)
مارجین،پولی است که تریدر به عنوان وثیقه نزد بروکر یا صرافی سپرده گذاری می کند.این سپرده گذاری برای جبران ریسکی که صرافی متحمل می شود،انجام می گیرد.این بستر وام دهی معمولا کسری از پوزیشن های ترید شده است و با درصد نشان داده می شود.این وام دهی نوعی سپرده برای معاملات است.مقدار مارجینی که بروکر تعیین می کند،حداکثر اهرمی (leverage) را مشخص می کند که می توانید در معاملات استفاده کنید برای همین گاهی به معاملات اهرم دار،مارجین دار هم می گویند.تریدر ها در این بستر حجم معاملات خود را افزایش می دهند.همچنین از این طریق می توانند پوزیشن های اهرم دار را باز کنند.شما می توانید با استفاده از اهرم یا لوریج،سرمایه کم خود را به حد زیادی افزایش دهید.هر بروکر قوانین خاصی برای این بستر دارد و برای همین قبل انتخاب بروکر و شروع معاملات باید قوانین مارجین بروکر یا صرافی را مطالعه کنید.معاملات در این بستر پیامد های مختلفی دارند و این ممکن است روی شما تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد.گفتیم با این وام دهی سرمایه خود را چند برابر کنید البته باید بدانید که این مورد می تواند شما را دچار ضرر و زیان زیادی هم بکند.

چگونگی محاسبه مارجین
اگر بروکری برای معاملات فارکس خود به تریدر اهرم ۱:۲۰ می دهد،یعنی به ازای هر ۲۰ واحد ارز در معامله باز،یک واحد برای مارجین لازم است.یعنی اگر شما پوزیشنی ۲۰ دلاری باز کنید،مارجین آن یک دلار است و آن را به شکل ۲۰/۱ یا ۵ درصد نشان می دهند.اگر بدانیم مارجین بروکری ۱۰ درصد است،باید این ۱۰ درصد را برای هر ۱۰ دلار که ترید می کنیم در نظر بگیریم و اهرم معامله را روی ۱:۱۰ قرار دهیم.

مارجین آزاد (free margine)
مارجین آزاد،مقدار پول آزادی است که در حساب های معاملاتی وجود دارد و در معاملات جدید کاربرد دارد.این مارجین با کم کردن مارجین استفاده شده از اکوییتی (Equity) به دست می آید.اکوییتی،به موجودی کل حساب همراه سود یا ضرر شناور حاصل از معاملات باز می گویند و تفاوت آن با بالانس موجودی حساب این است که بالانس پولی است که در حساب خود سپرده گذاری کردید(شامل مارجین استفاده شده برای پوزیشن باز است) و اکوییتی سود یا ضرر حاصل از پوزیشن های باز هستند و اگر شما پوزیشن بازی نداشته باشید،مقدار اکوییتی با بالانس برابر خواهد بود‌.

مثال مارجین آزاد
اگر موجودی حساب شما ۱۰۰۰ دلار باشد و مارجین آن CFD_5 درصد باشد و بخواهید ۸۰۰۰ دلار به آن اضافه کنید،در ابتدای معامله این موارد را دارید :
موجودی حساب : ۱۰۰۰ دلار
مارجین : ۴۰۰ دلار (۵ درصد ۸۰۰۰ دلار)
مارجین آزاد : ۶۰۰ دلار (اکوییتی منهای مارجین)
اکوییتی : ۱۰۰۰ دلار
اگر ارزش پوزیشن افزایش پیدا کند،مثلا ۵۰درصد سود کنیم،اطلاعات بالا تغییر می کند و به شکل زیر می شود :
موجودی حساب : ۱۰۰۰ دلار
مارجین : ۴۰۰ دلار
مارجین آزاد : ۶۵۰ دلار
اکوییتی : ۱۰۵۰ دلار
درنتیجه مارجین و موجودی حساب تغیری نمی کند ولی دو مورد دیگر که در بالا آمده است تغییر می کند چون باید سود حاصل از پوزیشن باز را نشان دهد.اگر ارزش پوزیش کاهش پیدا کند،مارجین آزاد و اکوییتی هم کاهش پیدا می کند.

سطح مارجین
یکی از مهم ترین مفاهیم در معاملات سطح بستر است.سطح مارجین،نسبت اکوییتی به مارجین استفاده شده را نشان می دهد.این مفهوم به صورت درصدی و به شکل زیر محاسبه می شود :
Margin level : (اکوییتی/مارجین استفاده شده است) × ۱۰۰ …… از این سطح برای فهمیدن این که تریدر پوزیشن جدیدی باز کرده یا نه استفاده می کنند.اگر سطح آن صفر باشد،یعنی هیچ پوزیشنی در حساب ایجاد نشده است و اگر ۱۰۰ باشد یعنی اکوییتی حساب برابر مارجین استفاده شده است.در این زمان،بروکر تا وقتی تریدر پول بیشتری به حساب خود وارد کند یا سود شناور ناشی از پوزیشن بازش افزایش یابد،اجازه باز کردن پوزیشن جدید را به او نمی دهد.مثلا یک حساب با موجودی ۱۰ هزار دلار و پوزیشن بازی داریم که به ۱۰۰۰ مارجین دلاری نیاز دارد.اگر بازار در جهت مخالف پوزیشن باشد و ما ۹ هزار دلار ضرر کنیم،اکوییتی برابر ۱۰۰۰ دلار می شود.(۱۰۰۰۰_۹۰۰۰) در این زمان،اکوییتی با مارجین برابر است و سطح مارجین ۱۰۰ درصد است و نمی توان پوزیشن جدید باز کرد مگر اینکه بازار به نفع ما حرکت کند و سودی به ما تعلق بگیرد یا پولی به حساب واریز کنیم.

برای فهم بهتر مارجین باید سطح آن را آموخت
اگر قیمت برخلاف جهت حرکت پوزیشن حرکت کند،بروکر به صورت خودکار پوزیشن ضرر را می بندد و آن محدوده که با توجه به آن پوزیشن ضرر بسته می شود،به سطح مارجین بستگی دارد. به این حد،سطح استاپ اوت (stop out) می گویند که در بروکر های مختلف،متفاوت است.بروکر پوزیشن ها را به ترتیب نزولی می بندد و از بستن پوزیشن های بزرگ تر شروع می کند.با بستن پوزیشن،مارجین استفاده شده آزاد می شود و سطح آن افزایش میابد و درنتیجه ممکن است این سطح بالاتر از سطح استاپ اوت باشد. اگر این اتفاق نیفتد و قیمت برخلاف جهت پوزیشن حرکت کند،بروکر به بستن پوزیشن های باز ادامه می دهد.

کال مارجین
وقتی سطح مارجین از حد مشخصی که سطح کال مارجین نام دارد پایین تر می رود،بروکر به فرد اخطار margin call می دهد.سطح کال مارجین در بروکر های مختلف به صورت های متفاوت حساب می شود.مارجین کال معمولا قبل از استاپ اوت اتفاق می افتد و این اخطار را می دهد که بازار خلاف جهت تریدر حرکت می کند و درنتیجه شما باید اقدامات لازم را انجام دهید.این کار به تریدر کمک می کند که از زیان و ضرر و خسارات جبران ناپذیر آن دور بمانند.گاهی بازار به سرعت خلاف جهت پوزیشن شما حرکت می کند و ممکن است بروکر فرصت نکند قبل رسیدن به سطح استاپ اوت به شما اخطار دهد و شما برای اینکه در این مواقع دچار ضرر و زیان نشوید،باید مدام حساب خود را چک کنید و در تمام پوزیشن ها از حد ضرر (stop loss) استفاده کنید. یکی دیگر از کارهایی که می توانید بکنید،برنامه ریزی مناسب مدیریت ریسک است که از این طریق درک بهتری از اتفاقات پیدا می کنید و پوزیشن خود را در جایی باز می کنید که ریسک بسیار کمی داشته باشد.

مزایا و معایب مارجین
تمامی امکانات معاملاتی دارای مزایا و معایبی هستند و ما سعی کردیم در این جا آن ها را برای شما بازگو کنیم تا در تصمیم گیری به شما کمک شود .
مزایا

  • با استفاده از این بستر سود بیشتری در مقایسه با موجودی حساب استاندارد به دست می آورید.
  • افزایش ارزش حساب در زمان کم
  • ارزیابی معاملات سریع تر و راحت تر توسط تریدرهای با تجربه
  • نیاز به سرمایه کم برای ترید و امکان سرمایه گذاری باقی پول در جای دیگر

معایب

  • امکان ضررهای بزرگ بخاطر بالا بودن حجم معاملات مارجین دار
  • استرس زیاد برای معامله با مارجین
  • امکان کال مارجین شدن وجود دارد.در این صورت سرمایه بیشتری باید وارد سایت کنید و یا سرمایه خود را بفروشید تا پول وثیقه آزاد شود.

ملزومه مارجین (margin requirement)

مارجین به عنوان درصدی از اندازه کل پوزیشن در نظر گرفته می شود؛این بستر به ارزش نظری پوزیشنی که می خواهید باز کنید می گویند.

مفهوم margin requirement
دو عامل در این مورد تاثیر دارد ؛ بروکر و ارزهایی که معامله می شود.در بروکر ها و حساب های مختلف با margin requirement های مختلف مثل۲۵.0 درصد،۵.0درصد،۱ درصد،۲ درصد،۵ درصد،۱۰درصد و … دیده می شود.به این درصد ها margin requirement می گویند.به مقدار مارجینی که برای ارز هر کشور مشخص می شود required margin می گویند.هر پوزیشن required margin خاص خود را دارد که در نزد بروکر بلوکه می شود.فرض کنید می خواهیم روی جفت ارزهای EUR/USD ترید کنیم.برای اینکه بتوانیم بدون اهرم ۱۰۰ هزار دلار یورو/دلار معامله کنیم باید در حساب خود ۱۰۰ هزار دلار موجودی داشته باشیم که این اندازه برابر با کل ارزش یک لات است.بعد از این ، required margin نقش خود را ایفا می کند و اگر ۲ درصد باشد،برای بازکردن معامله ۱۰۰ هزار دلاری روی جفت ارز یورو/دلار،فقط ۲ هزار دلار کافی است.

ارتباط مارجین و اهرم
برای کسب موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال،باید تفاوت مارجین و اهرم را بدانید.این دو با هم در ارتباط هستند ولی معنای متفاوتی دارند.مارجین،پولی است که تریدر نزد بروکر و صرافی سپرده گذاری می کند تا پوزیشنش باز باشد.اهرم ها هم کمک می کنند حجم معاملات بالا روند.

نقش اهرم در معاملات مارجین دار
اگر نسبت اهرم در بروکری 1:30 باشد یعنی فرد می تواند به اندازه 30 برابر موجودی حساب ترید کند.فرض کنید تریدری برای باز کردن پوزیشن جدید ۵ هزار دلار در حساب خود دارد.اهرم 1:30 این امکان را به او می دهد تا به اندازه ۱۵۰ هزار دلار معامله کند.اهرم در معاملات مشخص می کند که چه درصدی از ارزش معامله مارجین برای باز کردن پوزیشن لازم است و اگر مارجین برابر 3.3درصد باشد،اهرم آن1:30 است.اگر ۵ درصد باشد،اهرم 1:20 است.

کاربرد مارجین در صرافی
چرا صرافی باید پول بیشتری برای معامله در اختیار تریدر بگذارد؟تریدر با استفاده از مارجین می تواند معامله را قبل از اینکه بروکر و صرافی ضرر کند،به پایان برساند.زمانی هم که تریدر در معاملات اهرمی سود می کند،صرافی با دریافت کارمزد سودی را کسب می کند.

جمع بندی
یکی از چیزهایی که به شما کمک می کند که یک تریدر حرفه ای شوید،مارجین است.اکثر تریدرها فکر می کنند این قابلیت زیاد مفید نیست و حتی بسیار خطرناک است.باید بدانید اگر راه درست استفاده از وام دهی را استفاده کنید،تجربه کافی برای ترید داشته باشید،دیگر جای نگرانی ندارد و سود های کلانی به دست می آورید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.