0

فیوچرز (معاملات آتی) و اسپات

معاملات فیوچرز ، گزینه ای برای سود اوری در هر شرایط از بازار است .
معاملات فیوچرز یکی از چند روشی میباشد که در ان با یادگیری تمام مبانی و روش های تحلیلگری به صورت حرفه ای و تخصصی میتوانید از هر فرصتی کسب سود داشته باشید ، در زمانی که اکثر افراد در حال ضرر میباشند شما به راحتی بتوانید سود کنید و بر دارایی خود بیفزایید . این به این معنا است که شما میتوانید از هر روندی چه صعودی چه نزولی به راحتی سوداوری داشته باشید .
نکنه موثر و جذاب سیستم معاملاتی فیوچرز در این میباشد که شما با استفاده از اهرم معلامتی میتوانید سود خود را چندین برابر کنید ، ناگفته نماند که این اهرم حتی میتواند ضرر شما را هم چند برابر کند در صورتی که روند بر خلاف تحلیل شما پیش برود .
در این گونه از معاملات توافقی در بین خریدار و فروشنده حاصل میشود به گونه ای که خریدار و فروشنده بر سر معامله ای در اینده به توافق میرسند و با یکدیگر قرارداری را انجام میدهند که طی آن در یک زمان مشخص شده و معین در اینده این معامله را با یکدیگر انجام دهند . لذا هر دو طرف باید به طور کامل بر سر این قرارداد متعهد باشند و تمامی بند های ان به طور کامل صورت بگیرد که شامل سود ، زیان و کارمزد صرافی و … میباشد .

  • تعیین زمان انجام معامله یکی از شگفت انگیز ترین مزیت های این گونه معاملات میباشد که در سایر معاملات کمتر به چشم میخورد به همین دلیل اکثر معامله گر های بازار طرفدار معاملات فیوچرز هستند .
  • یکی دیگر از ویژگی این نوع معاملات ، تعیین حجم معاملات است که طی ان خریدار و فروشنده میتوانند میزان و حجم معاملات خود را طی قرارداد انتخاب کنند و در زمان مشخص شده به طرفین قرارداد بدهند .
  • نحوه پرداخت کارمزد معاملات فیوپرز شفاف بوده و کامرز حاصل از معاملات در زمان ثبت قرارداد به طور کامل و صحیح پرداخت میگردد .
  • تثبیت قیمتی در فیوچرز به گونه ای میباشد که خریدار و فروشنده بر سر قیمتی که توافق کرده اند و قرارداد بسته اند ثابت خواهد ماند یعنی در زمان اینده تغییری در مقادر قیمت پرداختی نخواهد داشت ، حتی اگر قیمت بالاتر یا حتی پایینتر از قیمت ثبت شده در قرار داد رفته باشد باید طبق قرار انجام خواهد شد و تغییری لحاظ نخواهد شد .

برای انجام معاملات فیوچرز یا همان معاملات آتی میتوانید از بسیاری از صرافی های معتبر که این روز ادر بازار های مالی فعالیت دارند استفاده کنید . لذا شما میبایست حتما صرافی معتبری را انتخاب کنید و حتما به میزان کارمزد و تعداد ارز هایی که برای معاملات فیوچرز در ان صرافی موجود میباشد دقت کنید (صرافی های معتبر را در مقاله ای جداگانه معرفی خواهیم کرد ) معتبر ترین و معروف ترین صرافی که در حال فعالیت میباشد صرافی بایننس است در این زمینه فعایت دارد .

مزیت هایی متعددی دراین گونه معاملات ( فیوچرز ) دارد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد :

  • مدیریت ریسک ، به این معنا است که اگر شخصی دارایی در اختیار دارد و از افت قیمت ان در زمان اینده نگران است . میتواند دارایی خود را طبق قراردادی در معاملات فیوچرز وارد کنند و از کم ارزش شدن ان بکاهند .
  • جدا از مزیت هایی که اشاره کردیم ، میتوان به جذب سرمایه و همچنین معامله کالاهای غیر فیزیکی که کاربر در بازار سرد ( فیزیکی )نمیتواند ان را معامله کند اشاره کنیم .

تفاوت معاملات فیوچرز ( FUTURES ) با معاملات اسپات
( SPOT ) در چیست ؟
در معامله گری اسپات میتوان به این موضوغ اشاره کرد که کاربر یا معامله گر فقط میتواند از بالا رفتن دارایی خود سود ببر و روز ها و یا حتی ماها و سالها باید به انتظار بشیند تا دارایی که دارد رشد قیمت داشته باشد تا بتواند سود کند . به طور مثال میتواند به معامله گر هایی اشاره کرد که برا اساس استراژی تحلیلی که نسبت به بازار و روند دارند ، یک سهام یا ارز از نقطه ای که تحلیل کردند ، پیش بینی میکنند که رشد قیمت داشته و ان را خریداری میکنند و منتظر میمانند تا بر اساس تحلیلی که کردند رشد قیمت اغاز شده و به سود برسند و صاحب ان دارای هستند تا زمانی که ان را در اختیار دارند . ولی در معاملات فیوچرز یا آتی هیچ یک از معامله گر ها طبق قراردادی که میبندند صاحب ارز یا سهام نخواهند شد و فقط از پیش بینی روند سهام یا ارز سود میبرند . یعنی معامله گر پیش بینی میکند که ارز یا سهامی که زیر نظر دارد پیشبینی میکند شروع به رشد میکند و از بالاتر رفتن ان در اینده سود میکند یا بالعکس سهام یا ارزی را پیشبینی میکند که شروع به حالت ریزشی یا نزولی میکند و در اینده پیش از ریزش ان سود میکند .
بسیاری از معامله گر ها براین باور هستند که ریسک معاملات اسپات بسیار کمتر از معاملات فیوچرز میباشد . که در ادامه این مقاله به ان اشاره میکنیم .

ایا واقعا ریسک کمتری نسبت به فیوچرز دارد ؟
بیایم اینگونه اغاز کنیم که زمانی که سهام یا ارزی توسط تیم منتشر کننده خلق میشود ، هدف تیم رشد ان ارز یا سهام در میان مدت یا بلند مدت میباشد . پس به عنوان سرمایه گزاری بلند مدت ، معاملات اسپات گزینه مناسب تری میباشد . حالا از زاویه دیگر به موضوع نگاه کنیم ، میتوان به اصلاح قیمت پس از رشد و ریزش بازار های مالی که براثر تورم و تحریم ها و اخباری های گوناگون یا حتی ضعیف عمل کردن تیم خلق کننده اشاره کنیم که میتواند کابوس معامله گر های اسپات باشد که تا مدتی انها را در بازار ریزشی نگه دارد . پس میتواند ریسک پذیر باشد . و از طرفی هم معاملات فیوچرز بسیار خطرناک برای کسانی که اصلا تجربه ای بازار و تحلیل حرفه ای از بازار ندارد باشد و انها را به کام ضرر های سنگین ببرد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.