09398538677
0

صرافی های غیرمتمرکز

decentralized exchanges

جذب افراد به سوی ارزهای دیجیتال،موجب شده است که تمامی مسائل مربوط به آن ها پیشرفت های زیادی داشته باشد.برای مثال افراد زیادی به ایجاد کیف پول ها و صرافی های دیجتال پرداخته اند که این پیشرفتی برای دنیای ارزهای دیجیتال است.افراد مجبورند برای معامله ارزهای خود به صرافی ها مراجعه کنند و شما اگر در این زمینه فعال باشید،قطعا نامی از صرافی های متمرکز و غیر متمرکز شنیده اید.ما می خواهیم در این جا توضیحاتی راجع به صرافی های غیرمتمرکز بدهیم و شما را با این کسب و کار آشنا کنیم.

انواع صرافی
همان طور که می دانید،معامله گران برای خرید و فروش ارزهای خود به صرافی های ارزهای دیجیتال می روند و می توان گفت این صرافی ها به دو گروه تقسیم می شوند : صرافی های متمرکز (concentrated exchange) و صرافی های غیر متمرکز (decentralized exchange).
ما قصد داریم اطلاعاتی راجع به این صرافی ها و به خصوص صرافی های غیر متمرکز به شما بدهیم.در ادامه با ما همراه باشید.

صرافی متمرکز (concentrated exchange)
صرافی ها،بسترهایی برای تبادل ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آن ها هستند.در صرافی های متمرکز شخص سومی وجود دارد.این شخص سوم مانند بانک است!اما چگونه ؟ شما برای معاملات خود به بانک ها اعتماد می کنند و دارایی خود را در آن جا قرار می دهند و بانک به عنوان شخص ثالث روی معاملات نظارت می کند که موجب بالا رفتن امنیت این معاملات می شود.دو طرف معامله به تنهایی این شرایط و امنیت را نمی توانند تامین کنند و نیاز به شخص ثالثی دارند که بتواند این کار را برایشان تسهیل کند.صرافی ها نقش فرد ثالث را دارند و مانند بانک ها عمل می کنند.باید گفت به دلایل مختلفی مثل فراموش کردن رمز امکان از دست رفتن تمام دارایی های موجود در کیف پول وجود دارد.صرافی های متمرکز سرمایه افراد را در حسابی که از ارزهای زیادی پشتیبانی می کند،نگهداری می کنند و این مشکل را حل کرده اند.البته عده ای معتقدند بخاطر وجود شخص ثالث،اختیار کامل اموال به دست فرد نیست و این می تواند موجب اتفاقات زیادی شود مانند از کار افتادن صرافی،هک شدن و … در حالت کلی این افراد معتقدند ریسک معامله و نگهداری اموال در صرافی متمرکز بالاست.

صرافی غیرمتمرکز (decentralized exchange)
در این صرافی ها،معاملات بدون وجود واسطه انجام می شود و هیچ فرد یا ارگانی بر آن نظارتی ندارد. این صرافی ها می خواهند شص ثالثی در این معاملات وجود نداشته باشد.در این معاملات و صرافی ها دیگر نیازی به اعتماد مردم نیست چون شخص ثالثی بر معاملات نظارت ندارد که فرد در فکرش بگوید شاید معامله دست کاری شده و یا مشکلی از سوی شخص ثالث ایجاد کرده است.سوال این است که اگر شخص ثالثی وجود ندارد پس چه کسی این معاملات را تایید می کند؟ باید بگوییم در این صرافی ها معاملات به صورت فرد به فرد انجام می شود و توسط همان افراد کنترل می شود.در صرافی های متمرکز امکان دزدی،هک و سرقت همیشه وجود دارد در صورتی که در صرافی های غیرمتمرکز اینگونه نیست.البته این موضوع به اعتبار صرافی بستگی دارد و اگر یک صرافی امن و مطمئن باشد دیگر هیچ جای نگرانی باقی نمی ماند.در این صرافی ها تمام مبالغ به صورت مستقیم از کیف پول برداشته می شود و حسابی در این بین وجود ندارد.این صرافی ها اطلاعات زیادی از شما دریافت نمی کنند و شما با اتصال یک کیف پول می توانید از خدمات بهره مند شوید.

چگونگی کار صرافی های غیرمتمرکز

برای درک بهتر چگونگی کار این صرافی ها،بهتر است در ابتدا با قرارداد هوشمند آشنا شوید.این صرافی ها بر روی بلاک چین هایی اجرا می شوند که قابلیت اجرای این قرارداد را داشته باشد.این قرارداد روی بلاکچین اجرا می شود و هم اکنون بلاکچین اتریوم،بزرگ ترین برگزار کننده قرارداد های هشومند است.این قرارداد،نرم افزاری است که در شرایط خاص،یک یا چند دستور را اجرا می کند.این قرارداد قابل کنترل نیست و نمی توان از اجرای آن جلوگیری کرد.این کار حتی به دست سازنده آن هم ممکن نیست.درنتیجه اگر یک قرارداد هوشمند اجرا شود دیگر متوقف نمی شود.برای معامله،ابتدا طرفین سفارش خود را در صرافی ثبت می کنند و این سفارش به قرارداد هوشمند تبدیل می شود و این قرارداد با چک کردن تمام نکات، معامله را انجام می دهد.

قانون گذاری در صرافی های غیرمتمرکز
دولت و ارگانی نظارت صرافی های غیرمتمرکز را برعهده ندارند و درنتیجه این صرافی ها نیازی به اجرای قوانین محلی ندارند!به گفته بعضی افراد،صرافی های کاملا غیرمتمرکز وجود ندارد و این یعنی ممکن است دولت ها و ارگان ها به دنبال راهی برای دخالت در این صرافی ها باشند و این امر ممکن است در آینده اتفاق بیفتد.

الزامات یک صرافی غیرمتمرکز
صرافی های غیرمتمرکز باید برای داشتن کارکرد بهتر،الزاماتی را رعایت کنند که ما تعدادی از آن ها را در این جا آورده ایم :

 • این صرافی ها باید تعداد کاربران مناسبی داشته باشند.هرچه تعداد کاربران بیشتر باشد،اطمینان برای عدم دستکاری قیمت بیشتر است و سرعت نقدشوندگی بالاتر می رود.صرافی که فروشندگان و خریداران زیادی دارد،عملکرد بهتری دارد.
 • سرعت بالا برای بهبود عملکرد صرافی نیاز است و کاربر باید دارایی خود را به سرعت در صرافی ها منتقل کند چون ممکن است قیمت ها در لحظه ای تغییر کند درنتیجه سرعت بالا، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و همچنین تریدرها در تلاشند تا با سرعت بالایی اوردرها و تارگت های خود را اجرا کنند.
 • وجود جفت های معاملاتی زیاد در یک صرافی می تواند مفید باشد چون بازار را از اربیتراژ دور می کند و این دلیلش آن است که اختلاف قیمتی بالا می تواند در طولانی مدت زیان آور باشد.
 • این صرافی ها باید رابط کاربری مناسبی داشته باشند چون افراد زیادی به دنبال این هستند که بتوانند در کنار استفاده از ابزار تخصصی،معاملات خود را به راحتی انجام دهند.
 • صرافی باید دارای مقیاس پذیری باشد و در زمان های مختلف،تعداد تراکنش های بالایی را بدون تاخیر یا کندی سرعت انجام دهد درنتیجه این گزینه برای یک صرافی می تواند مفید باشد.
 • یک صرافی برای افراد باید مقرون به صرفه باشد چون اکثر افراد به دنبال صرافیی هستند که برای انجام تراکنشات کارمزد کمتری دریافت کند و بتواند امکان سرمایه گذاری را برای تمامی افراد فراهم آورد و برای این کار باید تعادلی را بین ارائه خدمات و درآمد کافی برای ادامه فعالیت صرافی ایجاد کند.

معایب و مزایای صرافی های غیرمتمرکز
دانستن معایب و مزایا در بحث های مختلف می تواند به فرد کمک کند تا بتواند انتخاب درستی را داشته باشد.ما هم در اینجا تعدادی از مزایا و معایب صرافی های غیر متمرکز را برای شما بازگو کردیم :
مزایا

 • امنیت بالا
 • عدم امکان ویرایش نرخ و …
 • دسترسی به پروژه های مختلف

معایب

 • نداشتن پشتیبان
 • پایین بودن نقدینگی
 • مقیاس پذیری
 • سرعت محدود

تفاوت صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز
ما در این قسمت می خواهیم،تعدادی از تفاوت های صرافی های متمرکز و غیر متمرکز را بیان کنیم.

 • کارمزد : در صرافی های غیر متمرکز درصد کارمزد تقریبا ثابت است ولی در صرافی های متمرکز درصد کارمزد متفاوت است.
 • امنیت : در صرافی غیرمتمرکز،سرمایه در مکان خاصی ذخیره نمی شود و این مانع سواستفاده و ورود هکر به صرافی می شود درنتیجه از امنیت بالاتری نسبت به صرافی متمرکز برخوردار است.
 • حق مالکیت ارزهای دیجیتال : در صرافی غیرمتمرکز،تا لحظه انتقال،مالکین رمز ارز با خود شماست اما در صرافی های متمرکز،تمام دارایی به حساب صرافی می رود و مالک رمز ارزها صرافی است.

معرفی صرافی های غیرمتمرکز
در این قسمت تعدادی از صرافی های غیرمتمرکز را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید یک صرافی مناسب را برای خود انتخاب کنید :

 • Binance
  بایننس،از پرطرفدارترین صرافی های غیرمتمرکز است و زمان زیادی از تاسیس آن نگذشته است،ولی بهترین بازخورد را داشته است.این صرافی در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد و کارمزد آن نسبت به بقیه صرافی ها پایین تر است و این باعث شده تا کاربران به سمت آن جذب شوند.البته بایننس دسترسی کاربران ایرانی و کشورهایی که در تحریم هستند را محدود کرده است. این افراد می‌توانند از vpn و vps استفاده کنند و وارد این صرافی‌ها بشوند.این صرافی تنها صرافی غیرمتمرکز معروف است.بقیه صرافی ها نامی نا آشنا برای شما دارند که ما به معرفی آنها می پردازیم.
 • Bisq
  در این صرافی می توانید ارز های دیجیتال را با فیات معامله کنید و نیازی به احراز هویت و وارد کردن اطلاعات شخصی نیست و بدون انجام این مراحل می توانید معاملات خود را شروع کنید.این صرافی برای دسکتاپ نرم افزاری را طراحی کرده است و قبل استفاده آن باید آن را در سیستم نصب کنید.متن باز بودن این نرم‌افزار،موجب شده است که بتوانید تغییراتی در این نرم‌افزار اعمال کنید.معاملاتی که در این صرافی انجام می شود بسیار کم است.
 • Kyberswap
  این صرافی،به شکل همتا به همتا فعالیت می کند و روی بلاک چین اتریوم اجرا شده است.از قراردادهای هوشمند و همچنین تسهیل معاملات استفاده می کند و دارای ارز دیجیتالی با نماد KNC است.این صرافی در کشور سنگاپور تاسیس شده است و شما می توانید اپلیکیشن آن را دانلود کنید و یا از صفحه وب آن برای انجام معاملات خود استفاده کنید.
 • Balancer
  گفتیم برای کار در صرافی های غیرمتمرکز،باید کیف پول دیجیتالی را به صرافی متصل کنید و پس از آن می توانید ارز دیجیتال اتریوم و توکن های مربوط به آن را در این صرافی معامله کنید.این صرافی هم در سال ۲۰۲۰ تاسیس شده و کار خود را آغاز کرده است.
 • Uniswap
  این صرافی هم بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است و کارمزد نسبتاً بالایی دارد و با اتریوم و توکن های مبتنی بر پایه ERC-20 پرداخت می شود.کارمزد این صرافی ۰.۳ درصد است.

بهترین صرافی های غیرمتمرکز از نگاه کاربران
در حال حاضر فقط چند صرافی مورد توجه کاربران قرار گرفته است و ما آن ها را معرفی می کنیم.

 • Uniswap : این صرافی،یک صرافی غیرمتمرکز متن باز است و امکان مبادلات غیر متمرکز روی بلاک چین اتریوم را دارد و شما می توانید به تبادل ارز دیجیتال اتریوم و توکن های آن،مانند توکن‌های ERC-20 بپردازید. دراین صرافی بیشتر از ۹۶ میلیون دلار توقیف شده است و در جولای سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرده است؛این یعنی در مدت زمان کم توانسته کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند. البته مدتی قبل حملاتی به این صرافی و فضای دیفای انجام شده بود و حدود ۳۵۰ دلار اتریوم از دست رفت و باعث شد که نسخه به روز رسانی شده این صرافی را وارد بازار کنند که امنیت بالاتری دارد و با فضای دیفای هم سازگاری بیشتری دارد.هدف ایجاد این نسخه،افزایش امنیت بود که تا حدودی هم امنیت آن افزایش یافت؛اما باز هم گزارش مشکلات از سوی کاربران داده می‌شود و اگر شما می خواهید از این صرافی استفاده کنید،باید به این نکات هم توجه کنید.مخصوصا اینکه این صرافی از زمان تاسیس تا به الان مورد حملات زیادی قرار گرفته است.البته این حملات به صرافی های دیگر هم وارد شده بود و آسیب های جدی دیده بودند،اما باید صرافی را انتخاب کنید که امنیت بالاتری دارد.این صرافی توکن مدیریتی نداشت.
 • Trusswap : این صرافی،یک صرافی جدید است که هدف های زیادی دارد.مانند ساده سازی تراکنش های مالی یا ارائه کارمزد کمتر و … . همچنین دارای توکن مدیریتی SWAP است و یکی از توکن های استاندارد ERC-20 است. با داشتن این توکن می توانید در رای گیری و تصمیم گیری ها،شرکت کنید. اکثر صرافی ها توکنی به نام خود دارند که با استفاده از آن کارمزد های شما کاهش پیدا می کند و در این صرافی هم اگر از این توکن استفاده کنید،مبلغ پرداختی کارمزد شما به حداقل می رسد.صرافی خدمات خود را بر روی بلاک چین اتریوم،برای کاربران فراهم می کند و با محاصره کوین ها در داخل توکن های ERC-20 به بلاک چین های دیگر گسترش می یابد.برای دریافت اطلاعات بیشتر و وایت پیپر آن می‌توانید به سایت وایت پیپر آن بروید و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.البته باید گفت که در وایت پیپر آن اطلاعات کمی از جزئیات فنی مانند پرداخت های زمانبندی شده آن آمده است و بیشتر درباره سرویس های آن صحبت شده است.این صرافی مانند صرافی های متن باز است و می توانید آن را برای خود شخصی سازی کنید.
 • Anyswap : این صرافی هم متن باز است و امکان شخصی سازی را به فرد می دهد و تفاوت آن این است که بر روی زنجیره fusion ایجاد شده است و تکنولوژی fusion SDCRM به عنوان یک نیروی محرک برای آن است. این تکنولوژی باعث می شود مبادلات بین هر کوین و توکن از هر بلاک چینی که از الگوریتم امضای EdDSA و ECDSA استفاده می کند،برقرار شود.این موضوع برای برخی افراد سخت است.در واقع کاربر می‌تواند با استفاده از این تکنولوژی،به مبادله بیت کوین و اتریوم،تتر،ریپل و لایت کوین بپردازد یا به توکن های مبتنی بر ERC-20 و هر کوینی که به صورت غیر متمرکز و ایمن هست بپردازد.دارای توکن مدیریتی است که ANY نام دارد و بر روی بلاکچین fusion پیاده شده است.کسانی که از این توکن استفاده می کنند،می توانند در رای گیری های مربوط به اضافه شدن کوین جدید و … دخالت کنند و نظرات خود را اعلام کنند.این صرافی برای پاداش دادن به کاربران خود از توکن ANY استفاده می کند و افرادی که در تامین نقدینگی این صرافی فعالیت می کنند،پاداش هایی را دریافت می کنند که این موضوع باعث شده که افراد زیادی به سمت آن جذب شود.این صرافی در آگوست ۲۰۲۰ شروع به کار کرده و فقط یک استخر نقدینگی ANY/FSN دارد و به زودی کوین هایی مثل اتریوم،ریپل و بیت کوین به آن اضافه می شود.

کارمزد و پاداش صرافی های غیر متمرکز
کارمزد،تاثیر زیادی در جذب کاربران دارد و به همین علت میزان کارمزد ها در صرافی های مختلف،متفاوت است.کارمزد در شبکه بلاکچین fusion کمتر از اتریوم است و در هزینه ها صرفه جویی می کند.انی سواپ اولین صرافی است که از توکن ERC-20 پشتیبانی نمی کند آن هم وقتی که روی بلاکچین اتریوم مستقر نیست.این مورد از طریق تکنولوژی بین زنجیره ای امکان پذیر است.صرافی یونی سواپ از کارمزد 0.3درصدی استفاده می کند و این صرافی از این کارمزد برای پاداش دادن به فراهم آورندگان نقدینگی استفاده می کند.کارمزد مبادله ای انی سواپ برابر 0.4 درصد است که 0.3 آن به تامین کنندگان نقدینگی و 0.1 آن به پروژه می رسد.گفتیم توکن ANY،توکن مدیریتی انی سواپ است برای پاداش دادن به کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و فقط ۲۵ درصد آن به بحث ترید اختصاص یافته است.تریدرها،ANY250 را برای هر ۱۰۰ بلاک fusion به اشتراک می گذارند و این یعنی ترید با انی سواپ پاداش بیشتری دارد.در حالی که در انی سواپ یا یونی سواپ،0.3 درصد از کارمزد به تامین کنندگان نقدینگی می رسد و این افراد روزانه 9900 توکن ANY دریافت می کنند که مقدار قابل توجهی است.

نگاهی به آینده
هم اکنون حدود ۱۹۶۰۰ بیت کوین در بلاک چین اتریوم وجود دارد و این 0.1 درصد از عرضه در گردش بیت کوین است و این یعنی دیفای (DeFI) در اول راه خود است.با توجه به نماهایی که در صرافی انی سواپ بروز می دهد،بهتر می توان نیازمندی های دیفای را برافراشته کرد.

بررسی صرافی های یونی سواپ،تراست سواپ،انی سواپ از دید سازگاری برای دیفای
در حال حاضر دیفای بر شبکه اتریوم متمرکز است و اکثر ابزارها در شبکه اتریوم ایجاد می شود.در آینده دیفای به بلاکچین های دیگر هم نفوذ پیدا می کند و توسعه میابد.تکنولوژی بین زنجیره ای می تواند در این مورد بسیار کمک کند و دیفای را توسعه بخشد.تعامل های بین بلاکچینی باید در این بستر مورد توجه قرار بگیرد و انی سواپ می تواند در این جا توجه های لازم را دریافت کند.یونی سواپ و تراست سواپ،در محدوده بلاکچین اتریوم هستند و انی سواپ بر روی بلاکچین fusion است.

جمع بندی
ما در اینجا با صرافی های غیرمتمرکز و انواع آن ها آشنا شدیم.شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفته است بهترین صرافی را انتخاب کنید و معاملات خود را در آن آغاز کنید.درباره صرافی یونی سواپ گفتیم بسیار دقت کنید و مطالعات کافی را درباره آن انجام دهید ولی برای کار در انی سواپ نیازی نیست که نگران چیزی باشید.باز هم باید در موارد مختلف احتیاط کنید.دوم اینکه انی سواپ اولین صرافیی است که به تمام افراد پاداش می دهد چون از تکنولوژي بین زنجیره ای استفاده می کند.با توجه به تمام این مطالب،باید بگوییم امنیت در تمام صرافی ها تا حدودی فراهم شده ولی امکان تهدید و نفوذ به این صرافی ها همیشه هست پس باید دقت لازم را در انتخاب خود داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.