0

حد سود و ضرر چیست و چرا باید آن را رعایت کنیم ؟

profit and loss limit

کسانی که در بازارهای مالی فعالیت دارند قطعا با حد سود و ضرر مواجه می شوند و اصلا حد سود و ضرر چیست ؟چرا باید آن را رعایت کنیم؟آیا مشخص کردن آن نفعی برای فرد دارد یا خیر؟اگر نفعی دارد چگونه می توانیم آن را مشخص کنیم؟
سرمایه گذاران حرفه ای حد سود و زیان را برای معاملات خود تعیین می کنند و پایبند آن هستند و ریسک کمتری در برابر ضرر و زیان دارند. حالا ما می خواهیم توضیحاتی را در مورد آن بدهیم و آگاهی خود را برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار حرفه ای بالا ببریم.
حد سود (take profit)
در بیشتر معاملاتی که فرد در آن سودی به دست آورده،رشد قیمت تا حدی امکان پذیر بوده که بعد از مدتی روند خود را تغییر داده و کاهش پیدا کند.در این جا تعیین حد سود به فرد کمک می کند که در نقطه مناسبی از معامله خارج شود و دچار ضرر و زیانی نشود.و این زمانی ممکن می شود که شما پایبند به حدی که تعیین کردید باشید. معمولا از حد سود به صورت ترکیبی در کنار حد زیان استفاده می شود که با مشخص کردن این دو می توانیم نسبت سود به زیان را محاسبه کنیم.
حد سود چگونه تعیین می شود؟
تعیین حد سود فرمول ثابتی دارد و به راهبرد های شخصی که معامله می کند بر میگردد. عده ای برای تعیین آن از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند و در این روش از روند ها و نمودارها استفاده می کنند.تحلیل بنیادی هم از جمله روش هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر به ارزش ذاتی توجه می کند.
حد ضرر (stop loss)
اگر قیمت ها برخلاف پیشبینی های انجام شده حرکت کند،باید حد ضرر را تعیین کنیم تا جلوی زیان بیشتر را بگیرد و دارایی خود را بفروشیم.حد ضرر به اختصار SL نامیده می شود.
حد ضرر چگونه تعیین می شود؟
در بازار ارزهای دیجیتال نوساناتی وجود دارد که نگرانی هایی را برای تریدرها به وجود آورده است.این افراد می توانند با تعیین حد ضرر به میزانی از خساراتی که ممکن است به وجود بیاید جلوگیری می کند که در ادامه به چگونگی تعیین آن می پردازیم.
مشخص کردن راهبرد معاملاتی
برای تعیین حد ضرر باید از ویژگی ها و راهبردهای معاملاتی خود خبر داشته باشیم و با مشخص کردن یک روش تحلیل خود را انجام دهیم و راهبرد معاملاتی خود را بسنجیم تا با توجه به داده های تاریخی قیمت بتوانیم حد ضرری برای سیستم خود معین کنیم.اگر برنامه ما سودآور نباشد باید تغییراتی را ایجاد کنیم و این کار را تا جایی ادامه دهیم تا بتوانیم به سود مورد نظر خود برسیم.باید راهبرد خود را امتحان کنیم و معاملاتی را شروع کنیم و هرجا به مشکلی برخورد کردیم تغییراتی را در آن ایجاد کنیم.وقتی راهبرد خود را انتخاب کردیم می توانیم یکی از روش های تعیین حد ضرر را انتخاب کنیم.
روش های رایج تعیین حد ضرر
روش اول بر اساس درصدی از سرمایه تعیین می شود.یعنی فرد حدی را انتخاب می کند و به صرافی می گوید اگر از این نقطه پایین تر شد قیمت ها،ارزهای دیجیتال شما را بفروشد.
روش دوم میانگین متحرک حمایتی و مقاومتی است. این اندیکاتور میانگین قیمت های گذشته را می گیرد و آن را روی نمودار رسم می کند. این میانگین اطلاعات مختلفی را نشان می دهد و بازدهی خوبی دارد.
روش سوم بر اساس زمان تعیین می شود.تریدر با گذشت بازه زمانی تعیین شده،بدون توجه به نتیجه معامله از بازار خارج می شود.این روش بازخورد کمی دارد.
روش چهارم اندیکاتور پارابولیک سار (parabolic sar) است.این روش روند های صعودی کوتاه مدت و بلند مدت و همین طور روند های نزولی را تشخیص می دهد.البته این اندیکاتور به تنهایی کامل نیست و حرکات قیمتی اندیکاتورهای دیگر را تکمیل می کند.باز هم با پیروی از روندی که پیش روی شما می گذارد عملکرد خوبی دارد.
مزایا و معایب حد سود و زیان
کسی نمی تواند شبانه روز پای سیستم خود باشد و نمودارهای قیمتی را بررسی کند زیرا همه افراد دچار درگیری های زندگی و مشکلات هستند و علاوه بر آن با مشکلات فنی و … روبرو می شود که همه و همه می توانند در معاملات مشکلی ایجاد کنند و خساراتی ایجاد شود که با مشخص کردن حد سود و زیان می توان استرس و نگرانی راجع به خسارات را کمتر کرد و ریسک معاملات را کاهش داد.اگر قیمت ها از حالت صعودی به سرعت نزول پیدا کند باید نقاط حد سود و زیان را مشخص کنیم و درنقطه ای که این دو به هم برخورد می کنند،می توانیم ترید و معامله ای بدون ریسک را داشته باشیم یا بخشی از سرمایه را خارج کنیم و ریسک باز گذاشتن کل معامله را کاهش دهیم.با این کار می توانیم با مساعد شدن شرایط بازار از کسب سود خود هرچقدر هم که کم باشد مطمئن شویم زیرا به دست آوردن سود حداقل،بسیار بهتر از زیان دیدن و از دست دادن سرمایه است.البته کسانی که می خواهند سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشند و ریسک بالایی را قبول می کنند نباید از این موضوع استفاده کنند.معمولا بیشترین مشکل تعیین سود و زیان زمانی ایجاد می شود که نوساناتی ایجاد می شود و تعیین حد سود یا زیان فعال می شود و بعد مدتی قیمت ها به حالت اولیه باز می گردند.گاهی معامله مسیر طولانی را باید طی کند که شرایط بازار را دگرگون کند که با ذخیره کردن سود کم در ابتدای حرکت قیمتی،انتظار شما را برای رسیدن به سود مورد نظر برآورده نمی کند.
نتیجه
یاد گیری حد سود و زیان ما را به حرفه ای شدن می رساند و به ما یاد می دهد معامله ای انجام دهیم که ریسک کمتری دارد و سود بیشتر می دهد. پس باید برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم و حد سود و زیان را مشخص کنیم و به آن پایبند باشیم. با تعیین حد سود و زیان و مدیریت سرمایه می توانیم از نابودی سرمایه خود جلوگیری کنیم و فرد موفق تری شویم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.