0

تکنولوژی بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد ؟

What is blockchain technology

بلاک چین به معنای دفتر کل توزیع شده که میتواند غیر متمرکز یا عمومی باشد .

بلاک چین چیست ؟
بلاک چین که از دو کلمه بلاک ( block ) و چین ( chain ) تشکیل شده است که کلمه بلاک چین را تشکیل میدهد ( BLOCKCHAIN ) . این بلاک ها شامل مجموعه ای از اطلاعات میباشد که در هر بلاک مجزایی تشکیل شده است و ان را در خود نگه میدارد .
میتوان این اطلاعات شامل سوابق معاملاتی نیز باشد . این اطلاعات میتواند شامل تاریخ و زمان خرید و میزان خرید شما از سایت فروشندع=ه و اطلاعات خریداران و فروشندگان را در خود نگهداری میکند . لازم به ذکر است که در این اطلاعات از نام و نشان واقعی شما استفاده نمیشود و هیچ گونه اطلاعات هویتی از شما باقی نمی ماند و فقط با امضای دیجیتال منحصر به فرد شما استفاده میشود . که این همان هش ذخیره شده میباشد برای تشخیص فعالیت ها در حوزه بلاک چین است . و در اکثر سایت هایی مبادلاتی و خرید فروش ، اطلاعات کاربر را به صورت نام کاربری ذخیره سازی میکند .

مزایا و دلیل نیاز استفاده از بلاک چین چیست ؟

 • رشد سریع جرایم و تخلفات سایبری
  در طی سال هایی که تکنولوژی ظهور کرده است شاهد جریام سایبری بوده ایم . این جریام شامل هک حساب کاربری افراد مانند یاهو و … ، دزده شدن اطلاعات کاربران در شبکه های مجازی مانند فیس بوک و توییتر و … و مشکلات این چنینی بوده است . با توجه به این گذشته و تهدید های سایبری که روزانه در حال منتشر شدن است ، باعث شده نظر افراد و همچنین مالکان کسب و کارهای اینترنتی را به امنیت بیشتر جلب کند . بلاک چین با استفاده از سیستم های رمز نگاری شده قدرتمند توانسته تا حد امکان پاسخگو این مشکل باشد .
 • ظهور ارز های دیجیتال و بیت کوین
  بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که از از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند باعث افزایش محبوبیت بلاک چین ( BLOCKCHAIN )هستند . که سازنده بیت کوین ساتوشی ناکاموتو یعنی بیت کوین برای ایجاد و توزیع ارز دیجیتال امن از فناوری قوی ایمن بلاک پین استفاده کرده است .
 • افزایش قدرت پردازش دیجیتال
  بلاک چین بر اساس رمزنگاری تعریف و طراحی شده است که این امر بسیار پر هزینه میباشد ( به دلیل رمزگزاری و رمز گشایی داده ها )
  این امر باعث شده است که کامپیوتر های امروزی به لطف پردازنده های مدرن توسعه یافته از قدرت پردازشی بیشتر برخورد دار باشند که باعث ایجاد تقاضا بیشتری برای استفاده از این تکنولوژی باشند .

فناوری بلاک چین و تاثیری که در اینده خواهد گزاشت 
با توجه به این که بلاک چین سابقه حضور بیشتری نسبت به رمزارز ها را دارد اما این فناوری اصلی ترین عامل در شبکه های کریپتوکارنسی به کار میرود . یا توجه به ظهور توکن و کوین های جدید درحوزه رمز ارز ها باعث شده استفاده دقیقتر و کامل تر و همجنین بی نقص تر از بلاکچین را داشته باشند .
که این امر با ظهور پدیده جدید متاورس و NFT که در حال پیشرفت و فراگیری این حوزه هستند ، باعث میشود تغییرات وسیعی که باعث بهبود حوزه بلاک چین میگردد شوند .

بلاک چین ها در چند نوع تقسیم میشوند 

 • بلاک چین عمومی
  این نوع بلاک چین باعث شده است که همه افراد وارد این سیستم شوند و از از ان به دون محدیدت دسترسی استفاده کنند ( مانند بیت کوین )
  همه میتواند محتوی بلاک چین های عمومی را مشاهده کند و یا کابران سیستم های خود را ( کامپیوتر ) به شبکه های بلاک چین متصل کنند . که با این امر باعث میشود تمام ورود بلاک چین جدید را در خود بروز رسانی کرده و دریافت کنند .
 • بلاک چین خصوصی
  این نوع بلاک چین مختص ارگان ها و شرکت میباشد که محدودیت دسترسی به اطلاعات وجود دارد مانند اطلاعات کاربری کارمندان یا مزایا و دسمتزد انها که برای ثبت نام و استفاده از انها به تایید نیاز دارد .
 • بلاک چین هیبرید (Hybrid Blockchain)
  این نوع بلاک چین ترکیبی از بلاک چین عمومی و خصوصی است که ان را بلاک چین هیبریدی نام گزاری کرده اند ( Hybrid Blockchain ) .
  این امر باعث شده است که مزایا هر دوع نوع بلاک چین استفاده کنند تا معایب را به حداقل برساند .
  این نوع بلاک چین برای عموم ازاد نیست و برای استفاده از ان نیاز به دستور افرادی که مسولیت کنترل ان را دارند ، میباشد . افراد مسول میتوانند میزان فعالیت کاربر در این شبکه را کنترل و مشخص کنند .
 • بلاک چین نیمه متمرکز کنسرسیومی (Consortium Blockchain)
  این نوع بلاک چین ها زمان های بسیار کاربرد دارند که چند نهاد یا ارگان قصد مشارکت در کار و همکاری دارند . انها میتواند در این زمینه یک فضای مشترک ایجاد کنند و در ان به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند .

کلید عمومی و خصوصی در بلاک چین
کاربران برای انجام هرگونه معاملات در حوزه کرپیتو کارنسی باید برنامه ای به نام کیف پول را به همراه داشته باشد ( با مفهوم کیف پول اشنا خواهیم شد در مقاله ای جداگانه )
اکوسیستم بلاک چین دارای یک کیف پول اختصاصی میباشد که که نام ان نیز کیف پول بلاک چین است . این کیف پول ها از دو کلید مرزنگاری منحصر به فرد تشکیل شده است که میتوان به کلید عمومی و کلید خصوصی اشاره کرد . کلید عمومی مانند شماره حساب عمل میکند یعنی معاملات در ان سپرده یا خارج میگردد . که این کلید همام انضای دیجیتالی کاربر میباشد در صفحه بلاک چین میباشد .
کلید عمومی کاربر نسخه کوتاه شده از کلید خصوصی است که توسط الگوریتم های بسیار پیچیده ریاضی ایجاد میشوند .
لازم به ذکر است که کلید های خصوصی مانند کلید گاو صندوق عمل میکند و هیچ مرکزی وجود ندارد که انها را ذخیره و نگهداری کنند و این امر باعث میشود اگر شخصی کلید خصوصی خود را فراموش یا گم کند باعث بشود دسترسی به کیف پول خود را برای همیشه از دست بدهد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.