0

ایچیموکو

ما در اینجا می خواهیم درباره ایچیموکو کینکو هایو (ichimoku kinko hyu) صحبت کنیم.ایچیموکو سطوح مقاومتی و حمایتی مختلفی ارائه می دهد و در یک نمودار سه اندیکاتور را با هم ترکیب می کند و این امکان را به افراد می دهد که با اطلاعات دقیق معاملات خود را انجام دهند.

اندیکاتور ایچیموکو
ایچیموکو به زبان ژاپنی به معنای یک تعادل در لحظه است.این اندیکاتور جزو قوی ترین سیستم های معاملاتی است و مانند کندل استیک ها توسط ژاپنی ها ایجاد شده است.از این اندیکاتور در بازارهای معاملاتی سهام،کالا،ارز و اوراق قرضه استفاده می کنند.این اندیکاتور عملکردهای خوبی در بازه های مختلف یک دقیقه تا هفتگی دارد.کاربر با استفاده از این اندیکاتور می تواند تغییرات را به صورت لحظه ای دریافت کند.

کاربرد ایچیموکو
این اندیکاتور خطوط حمایت و مقاومت و روند را مشخص می کند و شتاب روند را می سنجد و سیگنال معاملاتی تشکیل می دهد.این اندیکاتور،نگاه به آینده دارد و شما می توانید با بررسی نمودارهای آن سیگنال های ورودی و خروجی مناسب را دریافت کنید.

تاریخچه ایچیموکو
سازنده ایچیموکو،گوئیچی هوسودا (Goichi hosoda) است.او یک گزارشگر ژاپنی بود که به دنبال ایجاد اندیکاتوری بود، که نشان دهنده گرایش بازار باشد.او در سال ۱۹۶۰ پس از تنظیمات مختلف نتیجه کار را ارائه داد و اولین مقاله درباره سیستم ایچیموکو را منتشر کرد و راهکار و اندیکاتور او در ژاپن و کشورهای آسیایی بسیار مورد استفاده قرار گرفت.در دهه ۱۹۹۰ میلادی طرفداران این اندیکاتور در کشورهای غربی بیشتر شدند و با ساخت کامپیوترها و رایج شدن آن ها محاسبه و نمایش این اندیکاتور آسان تر شد.

اعداد مهم ایچیموکو
محاسبه ایچیموکو بر اساس اعداد ۹،۲۶ و ۵۲ است.سیستم ایچوموکو و این اعداد بسیار دقیق هستند اما افراد سعی می کنند تنظیمات اعداد را تغییر دهند و به تجارب جدید و اطلاعات جدیدتری برسند.با این حال پیشنهاد می شود که از اعداد اصلی استفاده شود چون اثبات شده اند و عملکردشان در نمودار معلوم است.سیستم ایچیموکو نیازی به اسیلاتور و اندیکاتورهای دیگر ندارد و اندیکاتورهای خودش برای تحلیل و تصمیم گیری کافی هستند.

تعادل قیمتی ایچیموکو
این سیستم بر اساس رابطه بین قیمت و تعادل ایجاد شده است و معامله گران کشورهای غربی تعادل را بر اساس قیمت های بسته شدن () محاسبه می کنند.مثلا میانگین متحرک ساده ۵۰ یا ۲۰۰ دوره ای است و افراد آن را نقطه تعادلی می دانند چون قیمت خیلی زود از آن دور نمی شود و زود به آن باز نمی گردد.در ژاپن نقاط بالا و پایین دوره معاملاتی بسیار مهم هستند.در نقطه بالا،تقاضا تحت تاثیر عرضه است و نقطه پایین تقاضای زیاد را نشان می دهد.در نقطه بالا،تقاضا تحت تاثیر عرضه است و در نقطه پایین میزان تقاضا به حد کافی زیاد است.این دو حد یک بازه معاملاتی ایجاد می کند که این بازه در دوره های مختلف تغییر می کند.قیمت نقاط بالا و پایین در مدت زمان معینی مشخص می شود و این باعث حفظ تعادل می شود.در روند های صعودی نقطه تعادل بالاتر می رود و نقاط بالای جدیدی ایجاد می شود و در روند های نزولی خلاف این اتفاق می افتد.وقتی رابطه عرضه و تقاضا تغییر کند،قیمت تعادلی هم تغییر می کند و در جهت مخالف حرکت می کند.در سیستم ایچیموکو،تعادل با محاسبه میانگین بیشترین نقطه بالا و کمترین نقطه پایین در سه دوره مشخص می شود.در دوره نهم،بیست و ششم و پنجاه و دوم.

ایچیموکو،سیستم دنبال کننده روند
این سیستم دارای یک ناحیه داخلی به نام ابرکومو (kumo cloud) است که ایستایی را نشان می دهد.افراد باید هنگام شروع معامله،وقتی قیمت در کومو است،بیشتر حواسشان باشد چون قیمت در فاز بدون روند است.

تجسم آینده و تاثیر گذشته
سازنده ایچیموکو باور داشت که پرایس اکشن تاثیراتی بر حرکت قیمت در آینده می گذارد.عرضه و تقاضاهای فعلی،خطوط حمایت و مقاومت را به وجود می آورند و این سیستم می تواند مقدار حمایت و مقاومت را در ۲۶ دوره بعد نشان دهد.باید گفت قیمت های ۲۶ دوره قبل تاثیر زیادی بر این سیستم دارند.

ساختار های تشکیل دهنده ایچیموکو
ابر کومو از سنکو A و B تشکیل شده و ساختاری ایجاد کرده و شامل تنکان،کیجون، سنکو A و B و چیکو است.

تنکان
تنکان(Tenkan) یا تنکان سن (Tenkan-sen) یا خط تبدیل (conversion line)،از محاسبه میانگین بیشترین قیمت بالا و کمترین قیمت پایین نه دوره قبل به دست می آید.جایی که عرضه بر تقاضا غلبه کرده،قیمت بالای شمعدانی نام دارد و قیمت پایین مکان جذب عرضه توسط تقاضا است.قیمت تعادلی با محاسبه میانگین قیمت بالا و پایین به دست می آید.تنکان با میانگین متحرک نمایی (exponencial moving average) و میانگین متحرک ساده (simple moving average) فرق دارد و نوسانات بیشتری نسبت به آن ها دارد.این میانگین ها بر اساس قیمت بسته شدن هستند.اگر قیمت سهام زیاد شود و ادامه حرکت به سمت کناره ها باشد تنکان کمی صاف می شود و این نشان دهنده آن است که قیمت در حال رسیدن به ایستایی است.در اینجا یا قیمت کاهش میابد و به تنکان می رسد یا بعد از ۹ دوره قیمت افزایش میابد.قیمت نمی تواند ا تنکان دور شود. در سهم هایی که روند صعودی دارند،تنکان به شکل خط حمایتی کوچک عمل می کند و در روندی که نزولی باشد،تنکان نقش مقاومتی را ایفا می کند.

کیجون
کیجون یا کیجونسن یا خط پایه،از میانگین بیشترین قیمت بالا و کمترین قیمت پایین در ۲۶ دوره قبل به دست می آيد.کیجون به قیمت های بالا و پایین حساس تر است و صاف است ولی میانگین متحرک ساده و نمایی ۲۶ دوره گذشته روندی صعودی دارد درنتیجه مقایسه آن ها اشتباه است.کیجون تعادل بین خریداران و فروشندگان را نشان می دهد.اگر قیمت های ۲۶ دوره گذشته متفاوت باشد و در حال نوسان باشد،تعادل نقطه وسط این بازه است.اگر قیمت ها در بالای کیجون باشند،روند صعودی است و اگر در پایین آن باشند،روند نزولی است.کیجون خط حمایت را برای روند های صعودی و خط مقاومت ها را برای روند نزولی ایجاد می کند.قیمت ها باید با کیجون توافق داشته باشند چون کیجون نشان دهنده تعادل است.عرضه و تقاضا در اینجا به تعادل می رسند.

کومو
کومو یا ابر،از دو بخش سنکو A و B تشکیل شده که می خواهیم آن ها را بررسی کنیم و ساختار آن را مدنظر قرار دهیم.

سنکو A
سنکو A از میانگین کینجون و تنکان به دست می آید و ۲۶ روز آینده را پیشبینی می کند.اگر سنکو A افزایش یابد،روند قیمت صعودی است در غیر این صورت نزولی است.برای روند های صعودی نقش حمایتی را ایفا می کند و برای روند های نزولی نقش مقاومتی دارد.

سنکو B
این مورد از میانگین بیشترین نقطه بالا و کمترین نقطه پایین در ۵۲ روز گذشته به دست می آید و ۲۶ روز آینده را پیش بینی می کند.اگر این مورد افزایش یابد روند قمیت صعودی است و اگر کاهش یابد روند قیمتی نزولی است.این سنکو هم می تواند نقش حمایتی یا مقاومتی داشته باشد.

سنکوها به ما چه می گویند؟
اگر سنکو A بالای سنکو B باشد،روند صعودی است و اگر پایین آن باشد روند نزولی است.چون سنکوی A اندیکاتور سریع تری است و وقتی قیمت سهام افزایش یابد،سنکو A مقدار بیشتری را نشان می دهد.

چگونگی تشکیل کومو با استفاده از سنکو
دو سنکوی A و B ابرکومو را تشکیل می دهد.فاصله بین این دو سایه زده شده است و ناحیه حمایتی یا مقاومتی است.

اطلاعاتی که ابرکومو درباره خط روند می دهد
اگر قیمت بالای کومو باشد،روند صعودی است و اگر پایین آن باشد روند نزولی است و اگر قیمت در میانه کومو باشد،آن را ایستا در نظر می گیریم.

بازگشت کومو نشان دهنده تغییر روند
در قسمت هایی از میانه روند،معادله عرضه و تقاضا تغییر می کند و قیمت بازگشت می کند.در این جا قیمت،کومو را رد می کند وبه سمت دیگری می رود و روند جدیدی ایجاد می کند.گفتیم اگر قیمت سهم روند صعودی داشته باشد سنکوی A بالاتر است و وقتی جهت عملکرد تغییر کند،تاثیرات آن در آینده مشاهده خواهد شد و در این صورت سنکوی A پایین تر است.به این روند بازگشت کومو می گویند و این به فرد هشدار پایان روند فعلی را می دهد و بعضی آن را معکوس شدن روند قیمت می دانند.اگر پهنای کومو کم باشد،امکان دارد قیمت از بخش دیگری عبور کند و سنکو B بدون روند می تواند نشان دهنده تعادل ثابت قیمت باشد.سنکوهای رونددار به عنوان کوموی در حال نوسان شناخته می شوند و شانس کمتری برای متوقف کردن قیمت دارند.

چیکو
چیکو یا چیکو اسپن یا خط با تاخیر به معنای دره کم عمق ژاپنی است.جزو بخش های قدرتمند ایچیموکو است که قیمت فعلی آن مربوط به ۲۶ دوره قبل است.اکثر افراد از چیکو استفاده نمی کنند چون بنظرشان هیچ کارایی ندارد.اگر چیکو پایین تر از قیمت ۲۶ دوره قبل باشد روند نزولی است و اگر بالاتر باشد روند صعودی است.وقتی روند قیمتی سهام نزولی باشد فرد دیگر به فکر کسب سود نیست و فقط می خواهد سرمایه فعلی خود را حفظ کند.اگر در زمانی اقدام به فروش سهام کردید یا در زمان معینی سهمی را نخریده باشید و در حال حاضر در آن سطح باشید،شاید بخواهید معامله ای ککه انجام نشده را انجام دهید.در این زمان ناحیه تقاضا و حمایت ایجاد می شود و تقاضا تحت تاثیر عرضه قرار می گیرد.

عملکرد چیکو به عنوان اندیکاتور شتاب روند
چیکو از روند قیمت در آینده صحبت می کند و وقتی آزاد باشد و با قیمت های قبل برخورد نکند می تواند مانند اندیکاتور شتاب روند عمل کند.در محاسبه چیکو از ۲۶ دوره گذشته استفاده می شود ولی می توان این عدد را تغییر داد و با این کار فاصله بین قیمت و آن تغییر می کند.باید رابطه چیکو با قیمت فعلی را بررسی کرد و وقتی قیمت بالاتر از خط باشد روند ضعیف است و این بالاتر بودن،قدرت روند قیمت را نشان می دهد.چیکو بخاطر داشتن رابطه با ۴ خط دیگر ایچیموکو تاییدیه دوم به شمار می رود و می توان از آن برای مطمئن شدن از خطوط حمایتی و مقاومتی استفاده کرد.خط چیکو با قیمت های بسته شدن بالا و پایین مطابقت دارد ولی دور تر از آن ها است.

مثالی از نمودار ایچیموکو

در این نمودار،ابر ایچیموکو ناحیه ای است که با رنگ سبز نشان داده شده و منطقه مقاومت و حمایت را نشان می دهد.در این نمودار صندوق قابل معامله ۵۰۰ S&P در یک روند صعودی نشان داده شده چون قیمت بالاتر از ابر است و اگر وارد آن می شد،افراد باید منتظر معکوس شدن روند قیمتی می ماندند.

سیستم معاملاتی ایچیموکو
در این سیستم تمامی اجزا با هم در حال فعالیت هستند و این باعث جذب افراد می شود.در این جا می خواهیم رایج ترین راهبردهای ایچیموکو را به شما نشان دهیم.

راهبرد کراس تنکان/کیجون
در این راهبرد،خریداری و نگهداری سهام وقتی اتفاق می افتد که تنکان به سمت بالا حرکت کند و از کیجون عبور کند.وقتی به سمت پایین حرکت کند و از کیجون عبور کند باید سهام فروخته شود.کارایی این راهبرد به موقعیت آن نسبت به کومو بستگی دارد.اگر این قطع شدن در بالاتر از کومو باشد یک سیگنال صعودی قوی ایجاد می کند و اگر پایین آن باشد یک سیگنال صعودی ضعیف ایجاد می کند و اگر در میانه آن باشد یک سیگنال صعودی خنثی داریم.

تعیین حد ضرر
از کیجون به عنوان حد ضرر با ضربه گیری کم استفاده می کنند.وقتی قیمت در جهت پیش بینی شده باشد،کیجون روند دار می شود و حد ضرر را در این زمان می شود تعیین کرد.

خروج از معامله
این موضوع در زمانی که قیمت به ناحیه نزدیک در بالا یا پایین کیجون می رسد مناسب است.یا در زمانی که قیمت بسته شدن بالا یا پایین کیجون باشد یا برای وقتی که کومو آینده بر میگردد و تغییر جهت می دهد مناسب است.

چگونگی اطلاع رسانی کومو از روند جدید بازار
اگر بازار روند صعودی داشته باشد،کومو به شکل صعودی است و اگر روند نزولی داشته باشد کومو به صورت دائم کاهش میابد.

گام های محاسبه ابر ایچیموکو
شما می توانید ایچیموکو را به بستر خود اضافه کنید و تنظیمات خود را تغییر دهید و برای خطوط و بخش های مختلف رنگ های متفاوتی در نظر بگیرید.ابتدا خط تبدیل و پایه را محاسبه کنید و سنکو A را محاسبه کنید تا در ۲۶ دوره آینده رسم شود.سپس سنکو B را محاسبه کنید تا در ۲۶ دوره آینده رسم شود.قیمت های بسته شدن را برای ۲۶ دوره گذشته رسم کنید تا بتوانید چیکو را رسم کنید.تفاوت بین سنکو A و سنکوB به صورت رنگی مشخص می شود و ابر را ایجاد می کند و زمانی که سنکو A بالاتر باشد ابر را سبز و در غیر این صورت قرمز کنید.برای به وجود آوردن خطوط با پایان رسیدن هر دوره این کار ها را تکرار کنید و نقاط را به هم متصل کنید تا ظاهر خطوط و ابر تشکیل شود.

نکات معامله با ایچیموکو

  • عدم انجام معامله با سهم کم حجم
  • ورود به معامله بعد پولبک در روند صعودی و نزولی
  • راهبردهای معامله آپشن در ایچیموکو
  • معامله در جهت روند بزرگتر
  • برداشت سود در زمان انباشته شدن در روند صعودی و نزولی

خودداری از معامله در سهام کم حجم
بازار حافظه دارد و این باعث می شود تحلیل های تکنیکال در پیشبینی قیمت و وضعیت بازار موثر باشد.هر چه تعداد معامله گران بیشتر باشد حافظه بازار قوی تر است و این باعث می شود الگو ها بهتر کار کنند.وقتی حافظه بازار ضعیف باشد،شما انتظار دارید قیمت در سطوح حساسی به صورت معین رفتار کند و ممکن است این اتفاق نیوفتد.تکرار شدن الگو ها مهم است و اگر بخواهید قیمت از کیجون صاف به عنوان خط حمایتی استفاده کند،قیمت باید آن را انجام دهد و اگر قیمت با همه چیز جز کیجون برخورد کند،معامله مشابه قمار می شود.

زمان مناسب ورود به معامله بعد پولبک
افراد بعد از دست دادن نقطه ورود کراس تنکان سن کیجون سن اولیه یا شکست کومو می تواند وارد معامله شوند و در یک روند صعودی قیمت می تواند از تنکان و کیجون به عنوان خطوط حمایتی استفاده کند و در روند نزولی از آن ها به عنوان خط مقاومتی استفاده کند.

راهبرد ورود به روند صعودی بعد پولبک
وقتی قیمت سهام در پایین تنکان پولبک بزند،کیجون به عنوان خط حمایتی استفاده می شود و اگر قیمت، کیجون را به عنوان خط حمایتی برگزیند روند صعودی می ماند اگر این اتفاق افتاد و قیمت بالاتر از تنکان بسته شد،سفارش خرید خود را بیشتر از ۹ یا ۲۶ دوره قرار دهید و حد ضرر را پایین تر از کیجون تعیین کنید.

راهبرد ورود به روند نزولی بعد پولبک
وقتی تروبک در بالای تنکان به وجود بیاید،قیمت،کیجون را به عنوان سطح مقاومت آزمایش می کند و اگر عرضه قوی باشد قیمت کاهش میابد و روند نزولی می ماند و وقتی قیمت در نقطه ای کمتر از تنکان بسته شود باید سفارش فروش خود را در نقطه ای کمتر از قیمت پایین ۹ دوره ای یا ۲۶ دوره ای قرار دهید.حد ضرر هم باید در نقطه ای بالاتر از کیجون باشد و همزمان با حرکت قیمت به سمت پایین تغییر کند.بعد نقطه اول شکست کومو،امکان ورود به معامله و فروش سهم در دو نقطه وجود دارد اما ممکن است فرد معامله را شروع کند و در همان زمان روند معکوس شود.روند ضرر حدقل میزان ضرری که می توانید داشته باشید را نشان می دهد.

استراتژی ایچیموکو برای معاملات آپشن
آپشن ها این امکان را می دهند که سود زیادی داشته باشید و سبد سهام را رونق دهید یا مبلغ زیادی را از دست دهید و ضرر کنید.اگر کسی بخواهد در روند نزولی سودی کسب کند می تواند فروش استقراضی را برای سهام و قرارداد های آتی انجام دهد و قرارداد فروش معامله را خریداری کند.اگر بازار روند نزولی داشته باشد،قرض کردن سهام برای فروش استقراضی آن سخت است و اگر این فروش را برای قراردادهای آتی انجام دهید،اگر قیمت برعکس شود،ضرر زیادی می کنید.استفاده از اختیار معامله را پوت آپشن ریسک کم تری دارد و احتمال دریافت سود زیاد هم در آن زیاد است.

معامله در جهت روند بزرگتر در ایچیموکو
بازار بر پایه اصول روان شناسی است و وقتی روند صعودی یا نزولی شود،تغییر آن سخت است.اگر روند صعودی باشد،کاهش قیمت به معنای فرصت برای خرید سهام است و اگر بازار نزولی باشد با افزایش قیمت سهام به فروش می رسد و انجام هرچیز جز این می تواند موجب ضرر و زیان شود.برای تشخیص روند غالب از ایچیموکو استفاده می شود مثلا فرد می خواهد با استفاده از نمودار روزانه و سوئینگ ها معامله کند و باید به نمودار هفتگی توجه کند.در این نمودار اگر قیمت بالاتر از ابرکومو باشد معاملات نمودار روزانه باید با توجه به صعودی شدن روند قیمت انجام شود و در غیر این صورت نمودار روزانه باید معاملات را با در نظر گرفتن روندنزولی به پایان رساند.به عنوان مثال اگر قیمت بالای کومو باشد و در فاصله کمی از خط حمایت باشد،فروش سهم درست نیست و چون خرید سهم با روند کلی به سمت بالا هم سو باشد این کار درست است.اگر سهم بالاتر از کومو یا درون آن باشد و در نمودارهای هفتگی بالای تنکن سن و کیجون سن قرار می گیرد.شکست کومو در نمودار روزانه به این معناست که می توان معامله را با در نظر گرفتن حد ضرر انجام داد ولی احتمال ضرر وجود دارد.

راهبرد برداشت سود در حال انباشت
گفتیم به محض ورود قیمت به موقعیت درست باید سود را برداشت کنید.فرد می تواند از راهبرد سودآوری بر پایه اندیکاتور تکنیکال غربی مثل بازگشت فیبوناچی یا نقطه پیوند استفاده کرد.برخی افراد در سطح قیمتی یا درصدی که از قبل مشخص شده سود را برداشت می کنند.ایچیموکو یک سیستم دنبال کننده روند است و تنکان و کیجون در اینجا به عنوان راهنما عمل می کند و در روند صعودی از تنکان سن به عنوان سطح حمایتی و از کیجون سن به عنوان سطح حمایتی قوی استفاده می کنند.از این ویژگی برای شناسایی حد ضرر استفاده می کنند و وقتی معامله با راهبرد های شکست کومو یا کراس T/K شروع می شود،قیمت نباید در روند صعودی از خط حمایتی ایجاد شده توسط کیجون یا در روند نزولی از خط مقاومتی ارائه شده توسط خط پایه عبور کند.زمانی که قیمت در جهت پیش بینی شده حرکت کند،حد ضرر اولیه می تواند در روند صعودی همراه با کیجون به سمت بالا حرکت کند.

راهبرد دریافت سود در بازار با روند صعودی
موقعیت های معاملاتی به ۳ بخش تقسیم می شوند و وقتی قیمت پایین تر از تنکان بسته شود باید قسمتی از سود برداشته شود و در این جا یا روند نزولی می ماند و در پایین تر از کیجون بسته می شود یا روند قیمتی معکوس می شود و روند صعودی ادامه میابد و بالاتر از تنکان بسته می شود.در مورد اول،دو قسمت باقی مانده معاملاتی را باید ببندید و در جهت مخالف باشید.یعنی اگر سهام خود را می فروختید،برعکس آن را انجام دهید و به خرید آن بپردازید.در مورد دوم تا وقتی قیمت پایین تنکان بسته شود،دو بخش باقی مانده را نگه دارید و سود بخش دوم را برداشت کنید.بخش آخر باید پایین تر از کینجون بسته شود.برای مثال در ادامه یک شکست کومو صعودی،۳۰۰ سهم در قیمت ۱۰۹ در ۲۷ سپتامبر خریداری شده و با به کارگیری راهبرد خروج باید در ۲۶ اکتبر ۱۰۰ سهم با قیمت ۱۱۸.۵ به فروش برسد و ۲۰۰ سهم دیگر در قیمت ۱۱۹ در ۱۶ نوامبر نقد شود.

راهبرد برداشت سود در حال انباشت در روند نزولی
اینجا هم موقعیت ها را در ۳ بخش قرار می دهیم.وقتی قیمت در ناحیه بالاتر از تنکان بسته شود،باید قسمتی از سود را برداشت کنید.این جا یا قیمت صعودی می ماند و در بالای کیجون بسته می شود یا روند قیمتی معکوس می شود و در پایین تنکان بسته می شود و حرکت نزولی می ماند.در مورد اول باید از دو بخش باقی مانده خارج شوید و در موقعیت مخالف باشید.اگر سهام می خرید،آن را بفروشید.در مورد دوم تا زمان رسیدن قیمت بسته شدن به بالاتر از تنکان سن باید دو بخش دیگر را حفظ کنید و سود بخش دوم را برداشت کنید.یک بخش باقی می ماند که باید به عنوان حد ضرر در بالای کیجون باشد.

جمع بندی
روند کلی در زمانی که قیمت بالای ابر است،صعودی است و زمانی که پایین باشد نزولی است.وقتی قیمت درون ابر باشد،روند خنثی است و زمانی که سنکو A افزایش یابد و بیشتر از سنکوی B باشد،باید از صعودی بودن روند مطمئن شویم و فضای بین دو خط سبز می شود.اگر سنکو A پایین سنکو B باشد از نزولی بودن روند باید اطمینان حاصل کرد.در این جا فاصله بین خطوط قرمز می شود.اغلب از ابر به عنوان ناحیه حمایتی یا مقاومتی استفاده می کنند و این قابلیت طرح ریزی برای آینده را دارد.این باعث می شود ابر ایچیموکو از بسیاری از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ایجاد کننده سطوح مقاومت و حمایت محدود به زمان فعلی مجزا شود.برای حداکثر کردن سود با در نظر گرفتن ریسک باید از ابر ایچیموکو با سایر اندیکاتور ها استفاده کرد.با اندیکاتورهایی مثل قدرت نسبی برای تشخیص شتاب روند در جهت معین استفاده کرد.باید نگاهی به روند های بزرگ تر هم داشت تا فهمید روند های کوچک تر در آن قرار گیرد.در یک روند نزولی قوی به صورت موقت،قیمت ممکن است کمی به ابر فشار آورد و بالاتر از آن برود.اگر فقط روی اندیکاتور تمرکز کنیم،قیمت تحت فشار قوی تر را از دست می دهیم.کراس اور راه دیگری برای اندیکاتور است.باید حواستان باشد به وقتی که خط تبدیل بالاتر از خط پایه است.این یک سیگنال قدرتمند خرید است.وقتی خط تبدیل پایین تر از خط پایه نباشد،نباید خرید و فروش انجام دهید.از خطوط دیگر باید به عنوان نقطه خروج استفاده کرد.با به کار گیری اندیکاتور ایچیموکو ممکن است نمودار شلوغ شود.بیشتر بستر ها این امکان را می دهند که تعدادی از خطوط را حذف کنند.مثلا می توان تمام خطوط جز سنکو A و B را حذف کرد.فرد باید بیشترین اطلاعات را فراهم کند و در صورت عدم تمرکز و ایجاد حواس پرتی خطوط دیگر باید حذف شوند.محدودیت دیگری که ایچیموکو دارد این است که بر داده های تاریخی تکیه دارد و با اینکه دو دسته از این داده ها رسم می شود،عاملی در فرمول به صورت ذاتی پیش بینی کننده نیست.داده ها می تواند برای دوره های بلند مدت تلقی شود و در این زمان باید به عوامل دیگر هم توجه کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.